Peter Vajda - 6. 9. 2019

– dôsledky pre hypotézu Veľkého tresku Laická verejnosť žije pod dojmom, že evolúcia vesmíru opísaná ako Veľký tresk je faktom alebo vedecky dokázanou teóriou. Sú o tom presvedčení aj mnohí vedci. Dokonca viacerí teológovia sú na tom rovnako, a preto obhajujú nezmyselný vnútorne rozporuplný pokus o harmonizovanie biblického zjavenia a evolučnej hypotézy založenej na Veľkom tresku.

Čítať ďalej Antihmota stále chýba

Drahoslav Vajda - 28. 5. 2019

Vo vydavateľstve SOLAS práve vyšla uvedená publikácia. Publikácia Odmietnutie evolúcie sa svojím obsahom vyjadruje k najzávažnejšej otázke ľudskej existencie: Kto sme, odkiaľ sme sa tu vzali a ako začalo všetko viditeľné a neviditeľné existovať. Jednoznačne zaujíma stanovisko sedemdňového biblického stvorenia a z tohto pohľadu interpretuje aj vedecké poznatky.

Čítať ďalej Jonathan Sarfati ODMIETNUTIE EVOLÚCIE

Peter Vajda - 28. 5. 2019

Na začiatku Biblie, v knihe Genezis, kde nachádzame opis stvorenia, čítame, že Boh vysadil záhradu (raj) v Édene, a do tejto záhrady umiestnil stvoreného človeka. Určite by nás mohlo zaujímať, kde sa táto rajská záhrada nachádzala zemepisne, čo sa s ňou stalo, prípadne či je šanca, že by ju archeológovia objavili podobne ako mnohé iné [...]

Čítať ďalej Raj (záhrada) v Édene

Peter Vajda - 28. 5. 2019

Prevláda ustálený názor, že vznik fosílií v geologických vrstvách si vyžaduje veľmi dlhé geologické veky. Moderné vedecké poznanie však prináša iný uhol pohľadu. Vznik fosílií (fosilizácia) si vyžaduje správne podmienky. Kľúčovým medzi týmito podmienkami nie je dlhý čas, ale teplota, tlak a veľké množstvo sedimentu.

Čítať ďalej Rýchly vznik fosílií

Cecilia Bukatova - 8. 1. 2018

“Stvoril by Kristus prostredníctvom evolúcie?” pýta sa Lita Cosner (M. A. in New Testament) vo svojom článku rovnomenného názvu. Polemizuje v ňom s postojom N. T. Wright-a, ktorý tvrdí, že “ak stvorenie prebehlo prostredníctvom Krista, evolúcia je to, čo by sme mohli očakávať“. Pripomína, že: “Porozumenie toho, že Kristus je Stvoriteľ, neviedlo v minulosti v [...]

Čítať ďalej Genezis a evolúcia

Cecilia Bukatova - 15. 6. 2017

31. október 1517 sa všeobecne považuje za počiatok protestantskej reformácia. Lita Cosner v článku „Sola Scriptura in an age of science“ sa zamýšľa na princípom sola scriptura (jedine Písmo) v dobe súčasnej vedy. Článok v slovenskom preklade sa nachádza na adrese http://casopis.solas.sk .

Čítať ďalej Sola Scriptura vo veku vedy

Cecilia Bukatova - 29. 11. 2016

Dlhým úsekom austrálskeho pobrežia dominujú veľkolepé útesy. Píše vo svojom článku A dangerous view David Catchpoole a pokračuje: “Keď som bol mladý chlapec, môj vôbec najobľúbenejší výlet na Victoria Great Ocean Road bol na slávny London Bridge – dvojito klenutý prírodný „most“ okázalo vbiehajúci do mora, pre jeho podobnosť pomenovaný podľa jeho slávneho menovca. Ale [...]

Čítať ďalej Nebezpečný výhľad

Cecilia Bukatova - 3. 10. 2016

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, odkiaľ pochádza termín “Doba kamenná”? Tento termín je všade – ide o predpokladaný “fakt”, že prehistorickí ľudia pred viac ako dvoma miliónmi rokov používali kamenné nástroje skôr, než sa naučili ako nájsť a používať kov. Archeologické dôkazy však nie sú také jednoznačné, ako by sa mohlo zdať.

Čítať ďalej Doba kamenná – výplod predstavivosti?

Josef Potocek - 5. 5. 2016

Otázka historickej vernosti biblických dejín a menovite prvého ľudského páru má pre kresťanskú vieru mimoriadny význam. Jedná sa totiž ako o základné otázky ľudstva, tak aj o porozumenie celej Biblii, lebo i Nový zákon sa na knihu Genezis opakovane odvoláva. Zväzok s titulom Genezis, stvorenie a evolúcia s podtitulom Príspevky k výkladu a významu prvej knihy Biblie obsahuje texty [...]

Čítať ďalej Genezis, stvorenie a evolúcia

V posledných dňoch celý svet obletela správa o detekcii gravitačných vĺn. Austrálsky fyzik Prof. John G. Hartnett v rovnomennom článku (v angličtine) opisuje tento experiment. Popisuje jeho realizáciu, uvádza výsledky.

Čítať ďalej Aký dopad má detekcia gravitačných vĺn na biblické stvorenie?